fbpx
Відповідь на це запитання дає заступник начальника Держлікслужби у Чернівецькій області Олеся Блажієвська

Часто, прийшовши в аптеку за певним лікарським засобом, пацієнт хоче придбати з низки ідентичних препаратів найдешевший. Чи завжди така економія виправдана і як зробити правильний вибір?

– На фармацевтичному ринку представлено 2 групи лікарських засобів – це оригінальні та генеричні (копії). Їхнє співвідношення на ринках різних країн неоднакове, однак в Україні генерична частка лікарських засобів, без сумніву, переважає, – пояснює пані Олеся.

– Усім відомо, що копії набагато дешевші за оригінальні препарати, але чи є між ними ще якась важлива різниця?

– Для прийняття рішення замінити оригінальний препарат на генеричний в кожному конкретному випадку ми маємо чітко розуміти доцільність чи недоцільність такого вибору.

Оригінальний (інноваційний препарат) – це лікарський препарат, який створено на основі нової, вперше синтезованої субстанції, пройшов повний курс доклінічних та клінічних випробувань ефективності та безпечності та захищений патентом на монополію на певний термін (10-20 років).

На етапі доклінічних досліджень (1 рік) оригінальний препарат перевіряють на безпечність та наявність фармакологічної активності.

Потім оригінальний препарат проходить 3 фази клінічних випробувань на людях:

1 фаза – на здорових добровольцях (10-30 людей);

2 фаза – на пацієнтах з відповідним захворюванням, ліки для якого синтезуються (50-100 людей);

3 фаза – на пацієнтах із супутніми захворюваннями та різними варіантами його протікання (200-3000 осіб)…

І лише після успішного проходження 3 фази клінічних досліджень оригінальний препарат може претендувати на отримання дозволу щодо застосування у широкій медичній практиці. Цей процес досліджень може тривати 15-25 років!

Генерик – копія оригінального препарату, яка в своєму складі має ту саму діючу речовину, але допоміжні речовини, технологія виготовлення тощо можуть суттєво відрізнятись. І основне – генерик не зобов’язаний проходити доклінічні та клінічні дослідження!

– Чи вдалось генеричному препарату чітко відтворити фармацевтичну, біологічну та терапевтичну відповідність щодо оригінального?

– Це можна діагностувати лише у ході досліджень (які, переважно, не проводять) та впродовж певного часу застосування в терапевтичній практиці – методом проб та помилок.

Тож висновок такий: якщо на українському фармринку є оригінальний препарат і він доступний пацієнту за ціною – впевнено обирайте його!

Якщо на ринку є генеричний препарат і дуже близький по біоеквівалентності (відповідності) до оригінального, але в рази за нього дешевший – то, звичайно, що надайте йому (генерику) перевагу, адже це буде фармакоекономічно вигідно.

Біоеквівалентність (відповідність) генеричних препаратів до оригінальних для українських медиків ще під 7 замками), але існує закордонний ресурс Orange Book та схоже українське видання – Rx – індекс, які допомагають мені та іншим медичним працівникам зробити правильний вибір.

Приклад оригінальних ліків та копій

Діюча речовина Оригінальні лікарські засоби Генерики
Азитроміцин Сумамед Азибіот, Азимед
Панкреатин Креон Мезим, Панзинорм
Дезлоратадин Еріус Едем
Альбендазол Зентел Ворміл, Альбела
Пантопразол Контролок Нольпаза, Улсепан

Джерело

COVID-19 Live