fbpx

Мережею ходить жарт: “Бабцю, а де мій IQOS? На антресолі. А що таке антресоль? А що таке IQOS?”. Цей детальний розбір підготували для тих, хто все ще знаходиться на боці антресолі, а також для тих, хто нібито й чув щось про IQOS, але не до кінця розуміє, що це, як воно працює. Отже, прочитавши до кінця, зможете знайти відповідь на запитання: так все ж, Айкос та гаджети для курців – то зрада чи перемога?

Перші спроби вивести найтрадиційнішу та найконсервативнішу звичку в світі на більш технологічний та менш шкідливий рівень почалися у Китаї на початку 2000-х. Справжній прорив стався у 2014 році, коли “Філіп Морріс Інтернешнл” після 10 років досліджень та розробок випустили на ринки Японії та Італії систему нагрівання тютюну IQOS.

IQOS: Що це? Як це працює?

IQOS — це система нагрівання тютюну, як пише виробник — сучасний спосіб споживання тютюну. Що це означає та чому сучасний?

Замість традиційного підпалювання тютюну заради диму (як у сигаретах чи люльках) IQOS нагріває тютюн без вогню та горіння. Спеціальний нагрівальний елемент, тонке керамічне лезо з платиновими контактами, нагріває тютюн зсередини до температури 350֯С. Це оптимальна температура для того, щоб з тютюну почав випаровуватися ароматний аерозоль з мінімумом шкідливих речовин. Контролювати температуру з точністю до 0,5-1֯C дозволяють доріжки з золота і платини, викарбувані на лезі, які утворюють щось на кшталт термоелектричного градусника. В той самий час температура горіння звичайної сигарети досягає 600-900֯С. Коли тютюн та папір у сигареті згорають, виділяється майже 7000 різних хімічних сполук, близько 2% з яких є шкідливими та канцерогенними. 

Технологія нагрівання тютюну дозволяє виключити процес горіння й отримати замість диму тютюновий аерозоль (пару), що складається з води, гліцерину і нікотину. При цьому немає ні вогню, ні диму, ані попелу. А кількість шкідливих речовин у аерозолі скорочується на 95% порівняно з сигаретним димом. Пасивне куріння при цьому відсутнє.

Фото з відкритих джерел
 

Нещодавно IQOS (PMI) представив в Україні ще один пристрій для нагрівання тютюну (доступніший та бюджетніший) — lil SOLID, що працює за тією самою технологією. 

IQOS схожий на вейп? Зовсім ні.

Не варто ставити IQOS до одного ряду з вейпами, електронними сигаретами, под-системами та електронними кальянами. Усі ці пристрої працюють з ароматизованою нікотиновою рідиною, випаровуючи її нагріванням. Для використання Айкосу знадобляться спеціальні стіки, що зовнішньо нагадують вкорочені сигарети. Проте їх не потрібно підпалювати за допомогою сірників або запальнички. Всередині стіки наповнені натуральним тютюном, таким самим, як і в сигаретах, лише інакше обробленим та подрібненим. Що цікаво, стіки дають ту саму тривалість і кількість затяжок (14), що й сигарети в середньому. 

Фото з відкритих джерел

Завдяки стікам замість рідин аерозоль IQOS має м’який тютюновий смак, проте без гіркоти та першіння у горлі, які зазвичай дають сигаретні смоли та гар. Мабуть, цей тютюновий аромат і є поясненням, чому системи нагрівання тютюну стали значно популярнішими за електронні сигарети серед курців.

Чому курці, що перейшли на IQOS, не повертаються до сигарет?

По-перше, курці, що перейшли на IQOS, почуваються комфортніше, коли взаємодіють з людьми, ніж після куріння сигарет. Причина помітна з першого погляду чи, краще сказати, “нюху” – при використанні девайсу залишається менше запаху на руках, волоссі і одязі в порівнянні з курінням сигарет. Аерозоль систем нагрівання тютюну має легкий запах, значно легший та м’якший за сигаретний. Він швидко розсіюється та не залишається на тканинах та шкірі.  

По-друге, запах аерозолю IQOS не вбирається в меблі та тканини. До того ж аерозоль не має побічного ефекту у вигляді пасивного куріння та менше заважає оточуючим. Тому використовувати Айкос можна майже скрізь: в автомобілі, вдома, в офісі чи в IQOS Friendly закладах. Помічено, що люди, які взагалі не курять, ставляться до своїх IQOS-друзів лояльніше, ніж до звичайних курців.

По-третє, перехід на IQOS відчутно покращує те, що зараз модно називати якістю життя. Кількість шкідливих речовин зменшується, неприємний запах та присмак залишаються у минулому, процес використання стає технологічнішим та набагато більш гігієнічним.

Фото з відкритих джерел
 

Понад 80% курців, що спробували IQOS, залишились з ним та більше не поверталися до куріння сигарет. Часто чуємо, що курці, які перейшли на Айкос, розповідають, що це допомогло їм з часом зовсім відмовитися від нікотину у будь-якій формі. З фізіологічної точки зору ані IQOS, ані електронні сигарети не вважаються способом кинути палити. Адже аерозоль систем нагрівання тютюну та вейпова пара, хоч і не містять смол та інших шкідливих продуктів горіння, усе ж таки мають у складі нікотин. А вживання нікотину підтримує залежність. Проте багато хто згадає про радше психологічний ефект. Коли зробиш перший крок в напрямку більш здорового способу життя, наступні даються значно легше.

Технічна інформація з офіційного сайту iqos.ua.

Чи правда, що IQOS значно менш шкідливий за сигарети?

Мабуть, лише час та довготривалі спостереження зможуть дати повноцінну відповідь на це запитання. Проте більшість сучасних науковців та медиків однозначно висловлюється на користь IQOS у порівнянні з палінням сигарет. Дехто з них спирається на власний досвід спостереження за пацієнтами, інші — на серйозну доказову базу.  

В цілому, IQOS може вважатися найбільш дослідженим, протестованим та перевіреним гаджетом для курців. Навколо нього було проведено більше досліджень, ніж навколо усіх інших пристроїв (електронних сигарет, вейпів, інших систем нагрівання) разом узятих.

Наприклад, IQOS  — це єдиний у світі гаджет для курців, що пройшов найсуворішу сертифікацію FDA (департаменту контролю якості харчових продуктів і медикаментів від Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США). В принципі, можна не знати, що таке та хто такі FDA, але покладатися на їх оцінку – варто. Адже так вчиняють не лише американські законодавці, а уряди багатьох країн світу, що спираються на рекомендації FDA при розробці власних стандартів та законів.

Перш ніж надати дозвіл на продаж того чи іншого товару в США, FDA прискіпливо вивчає документацію, зразки і результати досліджень, лабораторних тестів і клінічних випробувань, надані виробником. Якщо продукт новий та не має аналогів або адміністрація контролю якості вважає, що наданих даних недостатньо, FDA на власний розсуд запрошує у виробника додаткову інформацію, ініціює незалежні дослідження або проводить власні. Тобто реально майже розкладає продукт до рівня молекул.

Вони цілих 3 роки вивчали технологію IQOS, щоб у липні 2020 підтвердили — повний перехід від звичайних сигарет на IQOS значно знижує вплив шкідливих і потенційно шкідливих хімічних речовин на організм курця. З-поміж усіх систем нагрівання тютюну: вейпів, електронних сигарет і pod-систем, IQOS – перший і єдиний електронний продукт для доставки нікотину, який отримав статус продукту з модифікованим ризиком від FDA. 

Фото з відкритих джерел

Інші ґрунтовні дослідження також висловлюються на користь IQOS. 

Наприклад, нещодавно були опубліковані роботи голландських науковців, які показують, що перехід з сигарет на IQOS суттєво знижує ризик захворіти на рак.

Міністерство охорони здоров’я Нідерландів ініціювало дослідження, яке б дозволило урядові сформувати власну позицію щодо систем нагрівання тютюну. Дослідження проводили разом Національний інститут здоров’я та навколишнього середовища та Управління безпекою харчових продуктів та споживчих товарів Нідерландів. Для експериментів обрали найпопулярніший в світі гаджет для нагрівання тютюну – IQOS.

Джерело: оригінальні результати дослідження – у статті “A Method for Comparing the Impact on Carcinogenicity of Tobacco Products: A Case Study on Heated Tobacco Versus Cigarettes”.

Голландські науковці з’ясували, що повний перехід з сигарет на IQOS знижує ризик онкозахворювання в 10-25 разів, а тривалість життя курцям подовжується як мінімум на 5 років.

В Україні дослідженнями пристроїв для нагрівання тютюну займався Інститут кардіології ім. Стражеско. Лікарі-кардіологи порівнювали вплив звичайних сигарет та Айкос на серцево-судинну систему. За результатами дійшли висновку, що перехід на електронні пристрої для курців знижує ризик серцево-судинних захворювань.

Але звісно, найкорисніше для вашого здоров’я — взагалі кинути палити. Проте якщо з будь-яких причин ви не готові прощатися зі шкідливою звичкою — система нагрівання тютюну є кращою альтернативою, ніж традиційне куріння. 

Усі продукти, згадані вище, призначені виключно для повнолітніх курців.

Джерело

COVID-19 Live