fbpx

Не біженцями єдиними: допомога ЗСУ і тиск на росію

З перших днів відкритого нападу росії на Україну Чехія підтримує не лише мігрантів, які знайшли прихисток у республіці, а й Україну загалом. Крім регулярного постачання зброї, медикаментів і гуманітарної допомоги, чеський уряд всіляко підтримує санкції проти російської федерації, починаючи з 2014 року. Про зовнішню підтримку України Чеською Республікою читайте на Українському соціологічному порталі.

Допомога Україні: військова, фінансова, медична, гуманітарна

Крім підтримки біженців, Чеська Республіка надає підтримку Україні: зброю, боєприпаси, амуніцію, медикаменти і гуманітарну допомогу для цивільних громадян, які постраждали внаслідок російської агресії. Так, 26 лютого Міністерство оборони Чехії оприлюднило заяву про передачу Україні 30 тис. пістолетів, 7 тис. автоматів, 3 тис. кулеметів, кількох десятків снайперських гвинтівок і близько мільйона патронів, а також про забезпечення транспортування військової допомоги. Вже наступного дня у твітері чеської армії з’явилось повідомлення:  «Поїзд №1 вже розвантажується в пункті призначення. Наближається ще один».

Того ж дня Міністерка оборони Яна Чернохова (ODS) заявила про схвалення урядом ще однієї поставки зброї в Україну на 400 мільйонів чеських крон.

Станом на 21 травня, за заявою одного з чеських політиків, «Чехія увійшла до п’ятірки країн – найбільших постачальників зброї в Україну». Цю заяву підтвердила і міністерка оборони, уточнивши, що Чеська Республіка передала Україні зброї на 3,5 млн чеських крон.

Чехія стала першою країною, яка поставила Україні танки (радянські Т-72, ​​а також бойові машини піхоти БМП-1, які перебувають у її чинних резервах). Пізніше – також першою – надала ЗСУ ескадрилью ударних гелікоптерів Мі-24Д (ймовірно, усі 7 машин, що були у власності держави).

Крім того, Чехія продовжує підтримувати Україну фінансово, сприяючи виділенню коштів від Євросоюзу і надсилаючи їх з власного бюджету. Свій внесок роблять і громадяни, переказуючи кошти благодійним організаціям, які, в свою чергу, спрямовують донати на підтримку України і українців. Одна з таких організацій «Людина в біді» станом на 6 вересня зібрала для України понад 1,7 мільярда крон. Також чеські волонтери купують амуніцію, автомобілі, дрони тощо і передають придбане Збройним Силам України.           

 2 березня Кабмін ЧР схвалив додаткову допомогу Україні та надав медичне обладнання з запасів Міноборони на суму 20,885 млн. крон і зі складів Управління державних матеріальних резервів на суму понад 85,3 млн. крон. Остання включала: індивідуальні аптечки, складні медичні ноші, ліки та інше медичне обладнання для невідкладної медичної допомоги, а також монітори пацієнтів, постільні набори для лікарень, апарати штучної вентиляції легенів, шприци та голки.    

Сам чеський Червоний Хрест лише за перші 100 днів російсько-української війни відправив 26 місій в Україну та доставив 170 тонн допомоги, серед якої передано 26 машин швидкої медичної допомоги та інших медичних автомобілів (всього, з 2014 року – 37 автомобілів), медичні засоби, ліки та вироби медичного призначення, серед яких набори травматологічні, набори для лікування опіків, мішки для переливання крові, аспіратори для торакальної хірургії, апарати для вакуумної обробки ран, гемостатики, зовнішні фіксатори, шприци, хірургічні інструменти, анестезіологічні монітори, відсмоктувачі, дерматоми, пристрої VAC, знеболюючі, антибіотики, засоби проти кашлю, глюкоза, інсулін тощо на сотні мільйонів крон.

Підтримка санкційної політики Європейського Союзу та рестрикції Чеської Республіки

Чеська Республіка – одна з країн ЄС, що жодного разу не блокувала, натомість повністю підтримувала санкційний тиск на росію, починаючи з 2014 року. Питаннями рестрикцій по відношенню до агресора займається Управління фінансового аналізу (FAÚ), яке виконує функції відділу фінансової розвідки Чеської Республіки з 1996 року та є частиною всесвітньої мережі підрозділів фінансової розвідки.

Починаючи з 24 лютого, Чехія запровадила низку власних санкцій проти рф. 25 лютого, FAÚ повідомив про приєднання Чехії до другого європейського пакету санкцій та нагадав місцевим компаніям і громадянам, що «Порушення обмежень або заборон, викладених у прямо застосовному регламенті ЄС, який визначає міжнародні санкції, є правопорушенням, за яке може бути накладено штраф у розмірі до 50 мільйонів чеських крон, якщо це не більш суворе покарання (кримінальне діяння порушення міжнародних санкції згідно з § 410 Кримінального Кодексу)».

Чеська Республіка також запровадила санкції проти дипломатичного корпусу країни-агресора шляхом видворення десятків дипломатичних представників цієї країни. Чехія продовжує загальноєвропейський і індивідуальний тиск на агресора попри значні збитки, спричинені зменшенням потоку російських туристів і розриванням бізнесових угод з російськими партнерами.

Свої дії Чехія координує з ЄС, який керується Імплектаційним Рішенням Ради (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року («Встановлення існування масового припливу переміщених осіб з України у значенні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та має наслідком запровадження тимчасового захисту»), а також Законом Чеської Республіки, від 17.03.2022 «Про деякі заходи у зв’язку зі збройним конфліктом на території України, спричиненим вторгненням військ Російської Федерації».

Останнім, зокрема, передбачено витрати за цілою низкою статей, починаючи від фінансової та матеріальної допомоги біженцям чи придбання матеріалів й забезпечення харчуванням волонтерів та працівників інших організацій аж до надання й будівництва житла, послуг перекладача чи забезпечення таборів та дозвілля дітей біженців з України. Саме це гарантує й подальшу допомогу та сприяння українським біженцям, причому не тільки в Чеській Республіці але й в країнах Європейського Союзу.

#Чехія #Україна #війна #біженці #УСП #USP

Автор: Юрій Ключівський, керівник IASEED Прага, вересень 2022
Стаття в редакції (за згодою автора)  УСП/USP: Сюзанна Еллі

COVID-19 Live