fbpx

Кожен українець отримав продукти, одяг, поселення і медичну страховку

З початком повномасштабної війни Чеська Республіка надала тимчасовий захист понад 390000 українців. Деякі з них повернулись на Батьківщину, численна кількість змогла працевлаштуватись, певний відсоток досі перебуває у скрутному становищі. Український соціологічний портал продовжує інформувати про підтримку українських біженців Чеською Республікою.

“На роботу без дозволу” та в українські класи

Починаючи з 3 березня, українці, які прибули до Чехії після 24 лютого почали отримувати грошову допомогу від чеської влади: 5000 крон на особу щомісячно протягом 6 місяців. А вже 10 березня Уряд Чехії в екстреному порядку вніс поправки до закону, які дали біженцям вільний доступ до ринку праці (тобто працевлаштуватись без дозволу на роботу). Ця норма діятиме до березня наступного року. До грошової підтримки біженців долучились і фінансові установи. Зокрема, з 9 березня банк ČSOB дарував 2500 чеських крон кожному українцю за умови відкриття особового рахунку.

Того ж дня чеський Національний інститут душевного здоров’язапропонував біженцям з України безоплатну психіатричну й психологічну допомогу без попереднього запису.

11 березня мер Праги Зденєк Гржиб впровадив державну компенсацію містянам за безкоштовне розміщення біженців у своїх оселях: 180 крон за добу за дорослого та 100 крон за дитину.

12 березня розпочалась видача гуманітарної допомоги від благодійних фондів та волонтерів. Одяг, взуття, дитячі речі почали видавати біженцям у Празі, Плзні, Брно та інших чеських містах.

21 березня в школах Брно відкрили 11 класів для українських дітей на 300 місць. Тоді ж заговорили про те, що у Чехії буде створено мережу шкіл для біженців з України, де вчителі викладатимуть їм рідною мовою. Проєкт «Українські загальні класи» було підготовлено Посольством України у співпраці з Благодійним фондом «Діти України» та почесним ректором Карлового університету Томашем Зимою за підтримки Міністерства освіти Чеської Республіки. 

З 6 квітня такі чеські радіостанції, як «Чеське Радіо» «Радіожурнал» та «Плюс», розпочали транслювання новин українською мовою. 

З 11 квітня в Чехії почала діяти пільга для тих, хто розмістив у себе біженців, у розмірі 3000 крон на людину на місяць. Цими пільгами скористались і громадяни України, які перебувають в Чеській Республіці тривалий час, орендують житло або мають власне нерухоме майно. При цьому було встановлено максимум в 12 тисяч крон на сім’ю на місяць за умови проживання заявника з біженцями не менше 16 днів.

12 квітня Чехія почала безкоштовно транслювати український канал «1+1» у цифровому форматі ТБ.

Медичне страхування та соціальний захист

Станом на 30 травня 360 тисяч із загального числа зареєстрованих українських біженців отримали медичну страховку. Близько 80 тисяч українців на той час вже повернулись в Україну, проте Чехія продовжує платити за них медичне страхування в розмірі приблизно 160 мільйонів крон на місяць. Загалом, страхова компанія VZP (Загальне медичне страхування) оцінює витрати на медичне обслуговування біженців у майже у 7 мільярдів чеських крон (більше 10 мільярдів грн) до кінця року. Тобто, біженці з України отримали ті ж права на медичне обслуговування, що і громадяни Чехії. З червня 2022 року компанія надала страхові поліси майже 333000 біженцям, застрахованим за державний кошт.

Без такого кроку на загальнодержавному рівні вже через шість місяців українські біженці були б віднесені до категорії осіб без оподатковуваного доходу, які зобов’язані сплачувати страхові внески в розмірі не менше збору з мінімальної заробітної плати (у  2022 році це 2187 крон на місяць). При цьому пенсіонери, діти, інваліди чи шукачі роботи залишаються застрахованими державою, яка платить за страхувальника 1767 крон на місяць. Таким чином, тільки на страхування українців, що отримали тимчасового захист, Чеська Республіка витрачає сотні мільйонів чеських крон на місяць.

Починаючи з 1 вересня (тобто із сьомої виплати державної допомоги українцям, що прибули до Чехії після 24 лютого і отримали статус тимчасового захисту) розмір щомісячних виплат зменшено до 4320 крон для дорослого (що відповідає прожитковому мінімуму в Чехії для дитини до 18 років) та 3320 крон на кожну дитину (що збігається з сумою прожиткового мінімуму незастрахованої дитини від 15 до 26 років).  

Видатки на біженців з України станом на кінець травня склали 7,2 мільярда чеських крон. З них видатки з Державного бюджету Чехії склали 6,1 мільярда крон, причому найбільшою статтею були соціальні виплати (чотири мільярди крон). Станом на серпень 2022 року Міністерство фінансів Чеської Республіки оцінює щорічні витрати на управління міграцією з України приблизно в 2 мільярди євро, або близько 50 мільярдів чеських крон (78,5 мільярдів гривень).

Отже, громадяни України, які прибули до Чехії після 24 лютого 2022 року, отримали:

  • спеціальну візу як «тимчасовий захист – спеціальний дозвіл на проживання»;
  • право вільного працевлаштування (без обов’язкового дозволу на роботу), яке до цього мали тільки іноземці зі статусом «постійного проживання»;
  • щомісячні виплати в розмірі 5 та 2,5 тис. крон, на кожного біженця (дорослого і дитини відповідно).

Крім того, кожен українець отримав продукти, одяг, житло, страховий поліс і щомісячні «кишенькові».

Навіть за такої підтримки від Чеської Республіки громадяни України не живуть виключно за рахунок допомоги. Так, майже 77 тисяч українців, які отримали тимчасовий захист (станом на кінець серпня – 92 000) легально працюють. Через велику кількість біженців економічно активного віку (близько 61%), високий рівень їхньої освіти і низьку зацікавленість певними вакансіями серед чеських громадян рівень безробіття в Чехії знизився до 3,1%. При цьому станом на липень 2022 року з усіх працевлаштованих українців роботу від чеських працедавців отримали 81% наших громадян, тоді як 19% продовжували працювати дистанційно з працедавцями з України.

На думку фахівців, більше половини біженців знайшли постійну роботу і житло. Однак чверть досі перебуває у скрутному фінансовому становищі.В наступних матеріалах USP читайте про зовнішню допомогу Україні і санкції проти рф

#Чехія #Україна #війна #біженці #УСП #USP

Автор: Юрій Ключівський, керівник IASEED Прага, вересень 2022
Стаття в редакції (за згодою автора)  УСП/USP: Сюзанна Еллі

Продовження статті у вівторок 13го вересня 2022 року .

COVID-19 Live