fbpx

Як Чехія підтримує українських біженців

Кожен день російсько-української війни не тільки примножує втрати України у вигляді загиблих військових і цивільних, знищеної інфраструктури, майна тощо, але й призводить до суттєвої втоми від цієї трагедії, яку переживає весь український народ. Крім безсилля перед ворогом, розпачу і втоми від війни – відчуттів, які переслідують чи не кожного українця – мають місце і пригнічені настрої з приводу повільного надання зброї, слабкої дипломатичної підтримки Україні та недостатньої допомоги її громадянам.

Саме рівень надання допомоги на прикладі однієї з європейських держав – Чеської Республіки –  став метою дослідження, яке базується на інформації з відкритих джерел, здебільшого чеських ЗМІ, та даних дослідження серед українців, які приїхали до Чехії після 24 лютого 2022 року (ці дані оприлюднило Міністерство праці та соціальних питань ЧР, у липні 2022 року). Про те, яку допомогу надала Чеська Республіка Україні, говорить Український соціологічний портал.

Українські біженці в Чехії: статистика

Станом на червень 2022 року Чеська Республіка (10,5 млн. населення) прийняла більше 410 000 біженців з України, із яких понад 390 000 отримали спеціальний статус. Таким чином, Чехія, яка прихистила кількість біженців, що дорівнює майже 4% від загальної кількості власного населення країни, стала третьою країною серед країн Європейського Союзу, які надали притулок громадянам України. Чехія має й найбільшу кількість українських біженців на 100 тис. населення. При цьому Польща (станом на 9 липня 2022 року) зареєструвала близько 1,19 млн осіб із тимчасовим захистом, Німеччина – 670 тис., Італія – 132,6 тис., Іспанія – 123,8 тис. і Словаччина – 79,6 тис. За підрахунками Міністерства праці ЧР, на 100 тис. мешканців Чехії припадає 3 646 прибулих (у Польщі – 3157, у Словаччині – 1472, у Німеччині – 806).

Найбільшу групу прибулих склали жінки і діти (44% та 35% відповідно). Кількість дорослих чоловіків становить 17%, а людей похилого віку – всього 4%. Однак ці дані не є остаточними, враховуючи можливість вільного пересування в межах Євросоюзу для українців.

Понад 70% свого житла біженцям з України надали чехи,  28% – ті українці, які жили в Чехії до війни. Ці статистичні дані підтверджується кількістю заяв на солідарну допомогу домогосподарствам. При цьому майже половина домогосподарств, які прийняли біженців, надають житло безкоштовно, як правило без обмеження в часі або мінімум на 6 місяців.

Крім житла, біженці з України отримують від Чеської Республіки підтримку у вигляді безкоштовного проїзду та мобільного зв’язку (включаючи дзвінки на українські номери), гуманітарної допомоги (продуктів, води, одягу, медикаментів). Та, окрім цього, нагальною потребою біженців є допомога, передусім, в опануванні мови. Така потреба виникає через необхідність оформити медичне страхування, влаштувати дітей у школу чи дитсадок, працевлаштуватись самим.

Всі названі вище види допомоги Чеська Республіка надала українським біженцям в піковий період міграції – з лютого по квітень. Однак через кризу, спричинену напливом мігрантів, у березні чеський уряд змушений був оголосити в країні надзвичайний стан. Це рішення пов’язане, передусім, з надвисоким навантаженням практично на всі державні інституції і муніципальні структури, відповідальні за реєстрацію, поселення, надання допомоги біженцям.

Допомога біженцям: пільги, житло, трансфер

З перших днів широкомасштабної російської агресії по всій Чехії було розгорнуто мережу крайових центрів допомоги (KACPU), які базувались в приміщеннях поліції.

#Чехія #Україна #війна #біженці #УСП #USP

Автор: Юрій Ключівський, керівник IASEED Прага, вересень 2022
Стаття в редакції (за згодою автора)  УСП/USP: Сюзанна Еллі

Продовження статті в понеділок 12го вересня 2022 року .

COVID-19 Live