fbpx

З одеського порту вийшло в море судно з українською кукурудзою

З самого початку повномасштабного вторгнення російська федерація блокує українські порти, перешкоджаючи експорту зерна. Тим не менше, після укладання двобічної “зернової угоди” попри атаки з боку держави-агресора перше зернове судно вийшло з одеського порту. Скільки ще зерна на експорт залишилось в Україні? Чим загрожує Україні і світові блокада портів? Про це говорить Український соціологічний портал.

Україна – четверта в світі

Ракетні обстріли зерносховищ, руйнування залізничної інфраструктури, блокада українських портів – усе це майже унеможливило експорт зерна і завдало удару не лише по нашій економіці, а й по економіці країн-імпортерів. Україна є четвертим у світі експортером аграрної продукції – на її частку в довоєнний час випадало 42% світового виробництва соняшникової олії, 16% кукурудзи, 10% ячменю та 9% пшениці. Найбільшими імпортерами української пшениці у 2021 році були Єгипет, Індонезія і Бангладеш (відповідно 3,6, 3,2 і 2,3 млн тонн щорічно). В межах одного мільйона тонн експортувалось до Турції, Ємена і Філіпін. Ефіопія, Мороко, Туніс і Лівія імпортували зерна з України в межах від 600 до 800 тисяч тонн. 

Після блокади поставок українського зерна на африканський континент ціни на борошно і хліб сягнули кризових позначок. Так, в Ємені ціни на хліб зросли на 25%, ціни на борошно – на 42%, а в Сирії хліб подорожчав удвічі. Експерти вважають, що в разі недоотримання української аграрної продукції країнам Африки, особливо найбіднішим, загрожує голод і криза.

Альтернативи морському транспортуванню

На даний час в Україні заблоковано близько 20 мільйонів тонн зерна, призначеного для експорту. Президент заявив, що це значення може зрости до 75 млн після збору врожаю. 

Блокада портів і заміноване узбережжя Чорного моря не лише блокує отримання прибутку за експорт (морем перевозили понад 90% експортної аграрної продукції), але й позбавляє аграріїв можливості планувати посівну на наступний рік. Спільно з європейськими партнерами було розроблено альтернативні шляхи, як-от транспортування українського зерна залізницею до балтійських портів або баржею по Дунаю – до румунського порту Константа. Постійна загроза з боку росії ускладнює реалізацію цих альтернатив, але навіть попри ускладнення і небезпеку українське зерно повільно, але впевнено прямує до Європи залізницею. Зокрема, литовці розглядають можливість укладання угоди з Україною, адже “залізничний коридор” виявився прибутковим для Литви.

Суховантаж з зерном вийшов з українського порту

USP, посилаючись на службу новин Бі-Бі-Сі, повідомляє, що після укладання “зернової угоди” з росією з одеського порту вийшло завантажене зерном судно “Razoni” під прапором Сьєрра-Лєоне. На його борту знаходиться близько 26000 тонн кукурудзи для експорту в Ліван. Згідно угоди росія не атакує порти під час виходу суден, українські військові кораблі супроводжують суховантаж замінованими водами Чорного моря, Туреччина ж перевіряє вантаж на наявність контрабанди. Попри те, що російська федерація вже порушила умови угоди, обстрілявши одеський порт, перше з початку лютого судно вийшло в море. Ще 16 суховантажів очікують на можливість виходу в портах Одеси, Южного і Чорноморська.

Міжнародне агентство Блумберг з посиланням на турецькі джерела прогнозує, що в разі повного дотримання “зернової угоди” експорт української продукції морем до кінця року зросте до 25 млн тонн.

Сюзанна Елпі

COVID-19 Live