fbpx

Через пандемію і карантинні обмеження у світі було втрачено 8,8% робочих годин, а це дорівнює 255 млн робочих місці. Це у 4 рази більше, ніж під час кризи 2008 року. Також, за даними Міжнародної організації праці, у цей же час зайнятість жінок скоротилась на 4,2%.

Про це розповіли аналітики Центру економічних стратегій під час презентації дослідження «Вплив коронакризи на ринок праці».

В Україні, за результатами дослідження, жіноча зайнятість, як і чоловіча, скоротилась на 4%, хоча працюючих жінок на 10% менше, ніж чоловіків.

Чому так? Експерти виділили три основні причини:

  • вища концентрація жінок у секторах, напряму уражених карантинними обмеженнями (сфера послуг і торгівля: 70%);
  • закриття шкіл та дитсадків: вплив на жінок у продуктивному для кар’єри віці – 30−39 років;
  • крім того, прискорилась автоматизація бізнесу.

«Також ми подивилися, у яких професійних кластерах спад у зайнятості жінок був найвищим у 2020 році: перш за все це „Кервіництво та держслужба“ — мінус 7%. Друге місце посіли дослідниці та інженерки — мінус 4,7%», — зазначила Ганна Сахно, авторка дослідження та економістка ЦЕС.

Потенційно вразливі професійні кластери жінок. Експерти проаналізували чутливість професійних кластерів до двох видів ризиків — ризику автоматизації внаслідок коронакризи та ризику втратити роботу через нову хвилю пандемії.

Потенційно вразливими дослідники вважають 4 професійні групи — це 4,4 млн українок або 58% усіх зайнятих жінок.

Як трансформується ринок праці? До 2020 року 15% робочих місць у світі (400 млн) можуть зникнути через діджиталізацію — таку оцінку дали аналітики McKinsey Global Institute ще до початку пандемії.

Також зникатимуть робочі місця, де людська фізична праця може бути замінена машинами. Крім того, під загрозою автоматизації опиниться й кластер офісних працівників.

Які професії будуть з’являтися? Зростатиме попит на окремі групи працівників робітничих професій. Найменше автоматизація загрожує галузям, зав’язаним на людському спілкуванні – сфера догляду та клієнтська підтримка (няні, медсестри, фахівці з психологічного здоров’я, оператори кол-центрів);

  • буде зростати роль навичок на противагу диплому про освіту. Компанії шукають кросгалузевий досвід та розвинуті «м’які» навички;
  • робітникам середнього та нижчого рівня кваліфікації потрібні будуть цифрові навички.

Джерело

COVID-19 Live