fbpx

У Національній академії наук підвели підсумки 2021 року. Там зазначили, що попри те, що він був важким, “виклики й проблеми завжди відкривають і нові перспективи”. У пресслужбі установи розповіли про усі наукові звершення. 

Фізика: учені долучилися до нових результатів, отриманих на Великому адронному колайдері, описали нові квантові ефекти у твердих тілах і дослідили низку властивостей матеріалів з екзотичними властивостями.

Астрономія: науковці використали космічний телескоп “ХАБЛ”, відкрили нові галактики з активним зореутворенням.

Астрофізика: фахівці запропонували нові  космологічні моделі.

Хімія: фундаментальні дослідження, що стосуються хімічної будови, кінетики і реакційної здатності молекул, які можуть мати важливе практичне застосування, здійснили синтез потенційно біоактивних сполук, створили функціональні полімери і композити, нові речовини і матеріали для медицини і сільського господарства, запропонували нові способи конверсії відходів тощо.

Біологія: описано 30 нових для науки родів та 115 нових видів рослинного і тваринного світу, що є суттєвим внеском у дослідження різноманіття живої природи. Створено нові види високоврожайних сортів озимої пшениці. Встановлено пришвидшення процесів розселення видів-вселенців, що дає змогу прогнозувати подальший вплив цих видів на стан довкілля. 

Молекулярна біологія та генетика: успіхи у створенні нових нанобіосенсорів, ефективних нанобіофармпрепаратів, дослідженні структури генів та систем регуляції експресії генів. Винайдено нові підходи до розроблення методів ранньої діагностики нейродегенеративних захворювань і до створення ліків для боротьби з резистентними формами туберкульозу. Синтезовано нові класи сполук із високою антивірусною дією і низькою цитотоксичністю, створено нові комбіновані еквіваленти дерми для лікування тяжких опікових ран. Також було проведення багато досліджень для вивчення хвороби коронавірусу. 

Економіка: запропоновано комплекс заходів з економічної трансформації Донецької та Луганської областей.

Соціологія та демографія: розроблено Програму Всеукраїнського перепису населення 2023 року. 

“Наші фахівці вперше в Україні розробили нове обладнання для виробництва комплектовання до турбін та авіадвигунів і метод електрохімічного вилучення радіонуклідного забруднення з поверхонь технологічного обладнання атомних електростанцій, запропонували нові способи заощадження електроенергії та новий механізм синтезу фотоактивних систем на основі діоксиду титану для вирішення проблеми виготовлення дешевих перетворювачів сонячного світла в електричну енергію”, – розповідають в НАН. 

Науковці також винайшли спосіб убезпечення полімерних виробів від бактерій, здійснено масштабні експериментальні сейсмічні дослідження для побудови швидкісної моделі літосфери, реконструйовано природні умови минулого завдяки вивченню давніх змін ґрунтів.

Також цього року було здійснено фізичний пуск ядерної підкритичної установки “Джерело нейтронів”. Це унікальна інноваційна установка, яка за технічними характеристиками не має аналогів у світі.

Джерело

COVID-19 Live