fbpx

Оприлюднені цифри говорять про масштабність проблеми у суспільстві. Адже:

  • 23% українців зазначили, що пережили сексуальне насильство та домагання в дитинстві
  • 4% українців відповіли, що  пережили зґвалтування ще до 18 років
  • 43% жертв нікому не сказали про те, що трапилось.
  • 42% українців вперше дізнались про секс від друзів, а 17% – від батьків.
  • 62% українців вважають, що сексуальне насилля вчиняють незнайомці, а насправді у 85% випадків дітям причиняють кривду дорослі знайомі. 

Водночас результати дослідження вказують на готовність українців до впровадження програм, які покликані захищати дитинство та сприяти розвитку сексуальної освіти серед населення. 

  • 93% опитаних дорослих покладають відповідальність за статеве виховання на  батьків.
  • 52% покладають відповідальність за статеве виховання на педагогів.
  • 46% українців хотіли б запровадити сексуальну освіту у школах для дітей ще до 8 років.
  • 80% підтримують впровадження сексосвіти для дітей від 9 років, 92% – за початок таких уроків з 14 років.

«Чому наше дослідження важливе? Бо  дорослі, які пережили у дитинстві насильство мають більшу схильність до різних залежностей, до суїциду та до повторення такої поведінки у своїх сім’ях. Тому важливо знати ці цифри, розуміти проблему та рефлексувати про неї. І щонайголовніше – діяти: робити дитинство безпечним, робити так, щоб діти не боялися про це говорити. Центр активно працює над можливість навчання для всіх, хто працює з дітьми, ми прагнемо, щоб кожна освітня установа мала політики безпеки та шлях їх імплементації. А вже навесні ми запустимо перший онлайн курс з превенції сексуального насильства над дітьми», – каже Христина Шабат, керівниця Центру гідності дитини УКУ.

«Перед нами постав виклик – як дослідити тему сексуального насилля над дітьми й отримати відверті відповіді та, в той же час, не скривдити нашими запитаннями і нагадуваннями тих, з ким таке сталося. Ми вирішили охопити відразу кілька напрямків, які б не лише допомогли зрозуміти масштаби проблеми, але й допомогли мінімізувати їх у майбутньому. Відтак ми дослідили уявлення суспільства щодо сексуальної безпеки, персональний досвід респондента, його поведінку у випадку підозри про розбещення дитини та ставлення респондентів до впровадження сексуальної просвіти в Україні як один із механізмів захисту”, – зауважила Мар’яна Малачівська, керівниця дослідницької агенції Fama.

«Я хочу зосередитися на цифрі 40% людей, які зазнавали сексуального насилля чи домагань у дитинстві, нікому не розповідали про цю ситуацію. Нам потрібно зосередитися на цьому. І максимально приділяти уваги тому, аби діти не боялися говорити про те, що з ними відбувається. Цей відсоток ми маємо зменшити. Ще у 2020 році робоча група у міській раді, до якої входить і Христина Шабат та інші фахівці, напрацювали програму для дошкілля. За цей час проведена серія навчань для працівників дошкільних закладів про статеве виховання. І вже наступного тижня, ми проведемо зустріч з працівниками культури, освіти, дитячих клубів, спортивних шкіл та всі, хто працюють з дітьми, аби презентувати дослідження. Ми маємо спільно напрацювати загальноміську програму з протидії сексуального насильства», – наголосила Галина Слічна, заступниця міського голови Львова з гуманітарних питань.

Дослідження проводили 6-19 серпня методом «face-to-face рекрутинг» та «самозаповнення анкет» респондентами. Загалом було опитано 1600 респондентів віком від 16 до 55 років. Географічне охоплення – вся територія України. Похибка репрезентативності вибірки з довірчою ймовірністю 0,954 не перевищує 2,5%.

Джерело

COVID-19 Live