fbpx

Підприємства роздрібної торгівлі та підприємці сумарно забезпечують 55% усіх продажів на українському ринку свіжої плодоовочевої продукції. Частина, що залишилася, припадає на неорганізовану торгівлю.

Таким чином, близько половини торгівлі плодоовочевої продукції в країні або 35 млрд грн. щороку йдуть, умовно кажучи, «повз каси» — це і є ті самі «бабусі» на стихійних ринках і на базарах, які є прямими конкурентами роздрібного бізнесу.

Такі дані з першого фундаментального дослідження роздрібної торгівлі свіжою плодоовочевою продукцією озвучив Андрій Панкратов, аналітик аграрних ринків, міжнародний консультант Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), під час Першого міжнародного ритейлу Форуму в рамках #FTrade Club 2021 , що відбувся у Києві на початку грудня. року. 

При цьому на мережевий роздріб, за даними дослідження ФАО, припадає лише близько 40% усієї торгівлі свіжими овочами та фруктами.

Як зазначив у своєму виступі Андрій Панкратов, лише роздріб дозволяє конвертувати зусилля та витрати фермера на гроші. І саме роздрібна торгівля овочами та фруктами формує тенденції, які безпосередньо впливають на бізнес овочівників та садівників. 

У дослідженні плодоовочевого рітейлу України експерти ФАО визначили кілька цікавих ключових особливостей українського ринку.

По-перше, близько третини обсягу споживання свіжих овочів та фруктів в Україні населення вирощує самостійно. Такий висновок було зроблено на основі аналізу даних опитування домогосподарств, проведеного Держстатом України. У грошах це близько 54 млрд грн на рік. Ця сума фактично є потенціалом зростання роздрібної торгівлі овочами та фруктами України навіть без підвищення рівня доходів населення.

І хоча частка самозабезпечення домогосподарств України овочами та фруктами скорочується, вона залишається на сьогоднішній день все ще досить високою. Щоб реалізувати цей потенціал, рітейлерам, на думку Андрія Панкратова, потрібно запропонувати споживачеві таку продукцію і таким чином, щоб він не мав потреби та мотивації вирощувати її самостійно.

Ще одна важлива особливість у тому, що неорганізована торгівля свіжими фруктами та овочами становить близько половини всіх роздрібних продажів. Йдеться про продаж за готівку на стихійних ринках, а також і на стаціонарних ринках, які в жодній статистиці не враховуються. Як правило, весь процес: від закупівлі МТР для вирощування продукції до оптових та роздрібних продажів відбувається за готівку.

І цей «готівковий» сегмент плодоовочевої торгівлі також продовжує скорочуватися. Саме в 2020 році він вперше опустився нижче за 50% і склав 45%. Близько 55% продажів, відповідно, забезпечили підприємства роздрібної торгівлі та підприємці на загальній та спрощеній системі оподаткування.

Незважаючи на позитивні тенденції, потенціал розвитку роздрібної торгівлі плодоовочевої продукції залишається досить високим.

Причому останнім часом з’явився ще один феномен – це онлайн продажі свіжих фруктів, овочів, ягід та зелені. І сегмент онлайн-продажів розвивається зараз значно вищими темпами, ніж традиційні супермаркети.

Джерело

COVID-19 Live