fbpx

30,9% опитаних українців вірять у теорію змови про те, що пандемія коронавірусу – результат невдалих біологічних експериментів.

Про це свідчать результати опитування Харківського інституту соціальних досліджень. 

Соціологи опитали наприкінці минулого року 1500 людей в 41 населеному пункті різного розміру, що презентували 5 макрорегіонів України (Схід, Захід, Південь, Північ, Центр).
 
Переважна більшість українців, як стверджують соціологи, серйозно ставиться до пандемії. 85,8% опитаних не сумніваються у її існуванні, а майже половина (49%) вважають ії цілком реальною загрозою. Кількість людей, які вважають коронавірус вигадкою, не перевищує 4%.
 
Водночас 15,9% опитаних погодились з тим, що епідемія – це диверсія з боку США або Кітаю, а ще 15,1% – що вона вигадана для перерозподілу капіталу у світі. Менш популярними теоріями змови виявились такі, що розповідають про «американські біолабораторії в Україні», прихований вплив Джорджа Сороса або Біла Гейтса – у них вірять не більше 6 % опитаних.

Дослідження також показало, що джерела, з яких українці отримують інформацію про епідемію, не завжди є джерелами, яким вони довіряють. Так, хоча 39,0% опитаних віком 30-44 отримують інформацію з телебачення, довіряють їй лише 13,0%. Щодо респондентів віком 45-59, то тільки 26,1% з них довіряють інформації з телебачення, та лише 18,7% – з новинних сайтів. Кожен четвертий українець незалежно від віку взагалі не довіряє ніяким джерелам.

Найбільше опитані довіряють інформації про ковід від громадських організацій, міжнародних організацій (ВОЗ, ООН) та церкви. Найменшу довіру викликають повідомлення про епідемію, які надходять із російськи медіа та від політичних діячів. Як зазначили соціологи, хоча довіра до ЗМІ Росії в цілому дуже низька, вона має тенденцію зростати з віком.

Нагадаємо, ще наприкінці минулого року ООН повідомила, що активно бореться зі шкідливими міфами про вакцини, теоріями змов та іншою дезінформацією в соціальних мережах у світі. Роблять це для того, щоб зміцнити довіру людей до системи охорони здоров’я загалом та до вакцинацію від ковіду зокрема.

Український уряд вже затвердив план імунізації населення від коронавірусу. Згідно з ним, вакцинуватимуть українців у чотири етапи. До 2022 року щеплення від ковіду має отримати 50% населення. Однак останні дослідження показують, що половина населення не збирається вакцинуватись.

За прогнозами правозахисників, якщо уряди заможних держав та фармацевтична промисловість терміново не вплинуть на ситуацію з вакцинацією в бідних країнах, то майже 70 з них зможуть щепити від вірусу лише кожного десятого свого громадянина. До переліку цих країн входить і Україна.

Джерело

COVID-19 Live